Blog | Haber

İnstagram Hesapları Hakkında Bilgilendirme

İnstagram Hesapları Hakkında Bilgilendirme

İnstagram Hesapları Hakkında Bilgilendirme Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafınca evvela iPhone için 2010 Ekim’de geliştirilen, haiz olduğu kaliteli filtreler ve toplumsal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukca popüler olan bir resim paylaşım uygulaması. 2010 senesinde piyasaya sürülmesiyle kullanıcılar içinde popülerlik kazanarak sıkça kullanılmaya başlandı. Bir yılda kullanıcıların sayısı 10 milyonu buldu. Son dönemlerde kullanması artan zeki telefonlarla beraber pek oldukca tatbik yaşamımıza girmiş ve oldukca popülerlik kazanmış durumda. 

Bu uygulamaların kimisi ancak resim paylaşımına imkan sağlarken kimisi uzun uzun içimizi dökebileceğimiz ve yazılar yazabileceğimiz bir platform sunuyor. Çeşitli toplumsal ağlar içinde resim paylaşımlarına yönelik olan uygulamaların daha oldukca rağbet görmüş olduğu biliniyor. 2017 senesinde meydana getirilen araştırmalara nazaran 700 milyona yakın kullanıcı Instagram kullanmaya başlamıştır. Kendileri instagramı yarattıklarında dünyayı bu kadar değiştireceğini düşünmemişlerdir sanırım. 

Instagram o denli popüler oldu ki; şu sıralar günde 80 milyon resim paylaşımı, 3 buçuk milyar beğeni yapılıyor. Bu değerler gittikçe de yükseliyor.  Çoğu ergenler olmak suretiyle günde yarım milyar insan etken olarak instagram’ı kullanıyor. Değeri ise 10 milyar Dolar’ın üstünde. A’dan Z’ye Instagram konulu bu makalenin ilk mevzusu Instagram Tarihi! Buna nazaran Instagram 5 Ekim 2010 tarihinde iOS için parasız bir resim tertip ve paylaşım uygulaması olarak Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafınca kuruldu. Uygulama kısa müddette büyüdü.

İnstagram Hesapları Hakkında Bilgilendirme

Instagram’ın bu kadar sevilmesinin ilk nedeni, içinde bulundurduğu 11 resim filtresiyle çekilen fotoğrafları daha güzel hale getirmesidir. Buna ayrıca kullanıcılar Instagram’da paylaştıkları fotoğrafları öteki toplumsal ağlarda da (Facebook,Twitter,Flickr ve Tumblr) anlık, ergonomik ve süratli bir biçimde paylaşma olanağına sahipti. Tüm bunlar uygulamayı kısa müddette popüler yapmıştır. Kısa zamanda geniş kitleler tarafınca kullanılan ve tavsiye edilen Instagram, oldukca geçmeden 1 milyon kullanıcı barajına ulaştı. 

Kullanıcılarına resim ve video paylaşımı imkanı sağlayan, mobil, masaüstü ve web bazlı bir resim paylaşma uygulaması ve servisidir. Instagram Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafınca yaratılmış ve ilk defa 2010 yılının ekim ayında, iOS işlemcili cihazlar için parasız bir mobil tatbik olarak kullanılmaya başlamıştır. 2012 senesinde ise Android cihazlar için de bir versiyonu çıkmıştır, sonrasında Windows 10 işlemcili cihazlar tarafınca da kullanıma açılmıştır. 

2010 senesinde piyasaya sürülmesinin peşinden hızla popülerlik kazanan Instagram, iki ayda bir milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmış, bir yılda ise bu rakam 10 milyonu bulmuştur. 2017 yılının nisan ayında ise 700 milyona yakın kullanıcı Instagram uygulamasını kullanmaya başlamıştır. 2012 yılının nisan ayında Instagram ortalama 1 milyar dolara Facebook tarafınca satın alınmıştır. Şu anda dünya üstünde en oldukca kullanılan uygulamalardan ve toplumsal medyanın biri olan platformlarından biridir. 

Instagram, kayıtlı kullanıcılarına resim ve video yükleme imkanı tanımaktadır. Kullanıcılar fotoğraflarına muhtelif dijital filtreler uygulayabilir veya coğrafi vaziyet bildirimleri ekleyebilirler. Aynı zamanda paylaşımlarına hashtag ismi verilen etiketler ekleyebilir ve böylece aynı mevzu veya antet çevresinde biçimlenen fotoğraflara kendi fotoğraflarını dahil edebilirler. Kullanıcılar ek olarak Instagram hesaplarını öteki toplumsal medya profilleriyle bağlayarak bu öteki platformlarda da fotoğraflarını paylaşabilirler ve Instagram üstünden başka kullanıcıları takip edebilir, başka kullananların çekmiş olduğu fotoğrafları ana sayfalarında görebilirler. 

“Explore/Keşfet” sekmesi yardımıyla kullanıcılar birçok değişik profili, fotoğrafı ve videoyu, bilhassa de vaziyet olarak kendilerine yakın yerlerde çekilenleri ve oldukca popüler olanları keşfedebilirler. Instagram Direct ismi verilen hususi mesajlaşma sistemi yardımıyla kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçip, birbirlerine resim, video vb. gönderebilirler. Öte yandan “Hikayeler/Stories” kısmından 24 saat arasında kaybolan, yüz filtreleri ve maske seçenekleri de bulunan resim ve video paylaşımlarında bulunmak da mümkündür. 

İnstagram Hesapları Hakkında Bilgilendirme Hesaplar

Tüm bunlara ilaveten Instagram kullanıcılarına canlı gösterim yapma imkanı da sağlamıştır. Bu seçenek ile takipçilerinize ve profilinize giren kimselere (gösterim yapacağınız kişileri ayarlar kısmından belirleyebilirsiniz) anında gösterim yapabilirsiniz. 2012 yılının Ocak ayına gelindiğinde Instagram’ın büyümesi süratli bir biçimde gerçekleşmiştir. Özellikle birçok meşhur ferdin ve Barack Obama şeklinde siyasetçilerin Instagram hesabı açması uygulamayı daha da popüler yapmıştır. Nisan ayına gelindiğinde Android cihazlar için de kullanıma sunulan Instagram bundan sonraki süreçte mühim bir kararla Facebook’a satılıyor. 

Popüler toplumsal ağ Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştır. Bu arada Instagram 2013 senesinde minik işletmeleri, butikleri ve kurumsal markaları bir fazlaca ilgilendiren “Sponsorlu İçerik” hususi durumunu devreye soktu. Böylece artık kullananların haber akışına, alaka alanlarına nazaran belirlenen sponsorlu içerikler düşmeye başladı.  2014 yılındaki güncelleme ile tatbik, filtrelerin kullanım oranını kullananların seçimine bırakmıştır. Bu sayede fotoğraflardaki filtre kullanımında ayarlamayı kullanıcılar meydana getirmeye başlamıştır. Bu arada Instagram gelişirken kullanıcı sayısı da artmaya devam etmiştir. Instagram’ın 2014’teki kullanıcı sayısı 400 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 

2015 sonrası döneme bakıldığında Instagram’daki en dikkat çeken güncellemenin logodaki değişiklik olduğu görülür. Instagram, eski ikonundan esinlenerek oluşturduğu yeni logoyla, daha oldukca yönlü bir kamerayı temsil etmeyi hedeflemiştir. İkonda yer edinen gökkuşağı da gradyan benzer biçimde Instagram’ın bir parçası olmaya devam ediyor. Buna ayrıca kullanıcı arayüzü ve makale tipinde resim ve videoları daha oldukca ortaya çıkarmaya yönelik değişimler yapıldı. 

Tıpkı öteki toplumsal ağlar şeklinde Instagram’da da sizin takip ettiğiniz ve sizi takip edenler bulunmaktadır. Sevdiğiniz ünlülerin, arkadaşlarınızın yada markaların Instagram hesaplarını takip ederek, onlardan gelen paylaşımları kaçırmadan görebilirsiniz. Son dönemlerde büyük markalar ve yeni başlayanlar için büyük bir reklam platformu olan Instagram gün geçtikçe önemine ehemmiyet katarak büyümektedir. Instagram ne demek: Digital dünyadan ilkin teknoloji dünyası “instant” şu demek oluyor ki anında resim çeken makinelerle övünüyordu. İnstagram’ın adının ikinci kısmı olan gram ise bizdeki karşılığı Telgraf olan Telegram’dan geliyor. 

Telgraf da bir gönderme şekliydi. “Instant Telegram” kelimesine baktığımızda anında (foto) gönderme anlamına geliyor. Insta-gram ismi işte bu şekilde doğdu. Instagram zeki telefonlarda kullanılan bir resim ve video paylaşım uygulaması. Bu uygulamayı bu kadar cazip kılan ise çektiğiniz basit fotoğrafların üstünde ergonomik bir biçimde muhtelif filtrelerler kullanarak, şahane görünüme haiz fotoğraflar elde edebilmeniz. Çektiğiniz kolay bir resim, uygulanan hazır onlarca değişik efektten biri ile göz kamaştırıcı olabiliyor. 

Bunun yarattığı doyum kısa müddette Instagram kullanıcılarının gönlünü fethetti. Çekilen fotoğrafların toplumsal medyada nazaran öteki kullanıcıları instagram’a üye olmak için kolları sıvadı. İnstagram iyi mi kullanılır diye fazla dert etmeyin. Facebook sayfamdan insanları instagram’a çayır ettiğimde insanların yeni bir toplumsal medya platformuna alışmakta zorlanacaklarını düşündüklerini gördüm. Oysa ki instagram kullanması oldukca rahat ve kolay. İnstagram indirmek için öncelikler zeki bir telefonunuzun olması gerekiyor. 

Bilgisayardan kullanıcı ismi ve gizyazı oluşturarak Instagram hesabı oluşturamıyorsunuz. Bilgisayarların yerine geçmeye süregelen zeki telefonlar esasen artık elimizden düşmüyor. Iphone, Samsung, General Mobile, Vestel Venüs şeklinde zeki telefonunuza instagram’ı indirmeniz ve üye olmanız gerekiyor. Aşağıda instagram kullanması anlatımını iPhone Instagram uygulaması üstünden söylemeye çalıştım. Samsung ve öteki Android uygulamalarda da benzer yolu izleyerek istagram’a kaydolun.