Blog | Haber

Neden VPN Kullanmalıyız? Vpn Satın Al

Neden VPN Kullanmalıyız? Vpn Satın Al

Neden VPN Kullanmalıyız VPN bağlantısı kurarak, ağlara uzaktan güvenilir biçimde erişim sağlanır. VPN, direkt çevirecek olursak İngilizce sanal hususi ağ (virtual private network) anlamına geliyor ve bulunmadığınız bir yerdeki fizyolojik bir ağa sizi uzaktan bağlıyor. Kimisi bu teknolojiyi şirketlerinin mahalli ağına sanki oradaymış şeklinde bağlanmak için kullansa da birtakım zorunluluklardan ötürü bu terimi tıpkı DNS şeklinde öğrenmek zorunda kalan yoldaki yurttaş için VPN girilemeyen sitelere girilebilmesini elde eden olağanüstü bir çözüm. VPN ile geçirme edilen veriler şifrelenerek gönderilir bu sayede İnternet dünyasından izole edilmiş bir tünel iletişimi gerçekleştirilir. 

Kısaca VPN servisleri haberleşmenin gizliliği için kullanılır. Bir VPN hizmeti yada yazılımı kullanarak değişik bir sunucu ve ülke üstünden İnternete çıkabilir böylece İnternet gezintinizin gizliğini de sağlayabilirsiniz sadece bu vaziyet müddetsiz hürriyet anlamına gelmez. VPN istemcisi, İnternet üstünden rabıta oluşturmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya rabıta kurar, kaynak yahut uzaktan erişime geçmek istediği sunucu hüviyet bilgilerini test eder ve doğruladıktan sonrasında VPN istemcisiyle uzaktan erişime geçmiş olduğu sunucuyla veri akışı gerçekleşir. 

Vpn Satın Al

İnternette iz bırakmadan sörf yapmak, şahsi mahremiyeti korumak ve bilgiye engelleme olmaksızın müddetsiz erişim sağlamak için tercih edilen VPN’ler son yıllarda web sitelerinin muhtelif sebepler ile erişime kapatılması ile gündeme gelmişti. VPN hizmetine bağlandığınız sunucu üstünde kayıtlarınız tutulabilmekte ve hizmetin sunulmuş olduğu ülke yetkililerince rabıta bilgilerinizin paylaşılması durumu oluşabilir. 

VPN’leri yapılarına bakılırsa ayırdığımız vakit donanım tabanlı çözümler ve yazılım bazlı çözümler olarak ikiye ayırabiliriz. VPN çözümleri bilgisayarınıza yada mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü olarak kurulurlar. Genel olarak da işletim sistemleri üstünde muhtelif VPN protokolleri de gömülü olarak sunulmaktadır. Yapmanız ihtiyaç duyulan VPN sağlayıcınızın ayarlarını girmek ve VPN’e bağlanmaktır. Siteden siteye VPN linkleri değişik ofisler içinde yada değişik kuruluşlar içinde ortak bir ağ üstünden güvenilir bir biçimde iletişimi sağlamaz. 

VPN bağlantısı WAN (Wide Area Network) bağlantısı şeklinde çalışır. WAN bağlantısı şehirler, ülkeler şeklinde uzun mesafeler içinde iletişimi elde eden ağ çeşididir. Ağlar, İnternet üstünden verileri bir yönlendirici ile başka bir yönlendiriciye iletir. Yönlendicilere bakılırsa VPN bağlantısı, veri bağlantısı olarak işlev görmektedir.